Newsletter

Zapisz się do naszego Newsletter'a!

Spaliny

TUNEL POŁUDNIOWEJ OBWODNICY WARSZAWY, BEZ INSTALACJI FILTRUJĄCYCH SPALINY

 

 

 

Niebawem rozpocznie się największa inwestycja drogowa na Ursynowie w ciągu ostatniego dwudziestolecia (pierwszy pociąg metra wyjechał ze stacji metra o godz. 12.35 w dniu 7 kwietnia 1995 roku).

Czas budowy, będzie dla mieszkańców Ursynowa istnym testem na cierpliwość i wytrzymałość, ponieważ uciążliwości w czasie budowy będą bardzo dotkliwe. O budowie, jej etapach i technologii piszemy tutaj.

W naszych działaniach, staramy się wybiegać w przyszłość i przewidywać konsekwencje pewnych decyzji.

W przypadku zanieczyszczeń byliśmy raczej spokojni, ponieważ docierające do nas deklaracje Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDKKiA) zapewniały, że na wyrzutniach spalin umiejscowionych na dwóch końcach tunelu zostaną zamontowane instalacje uzdatniające powietrze wydobywające się z tunelu.

 

Mimo to podjęliśmy akcję zapobiegania SMOGOWI na Ursynowie - można o tym przeczytać tutaj.


Należy wspomnieć, że tunel będzie miał długość 2 300 metrów i dziennie przejedzie nim około 120 000 pojazdów (osobowych i ciężarowych).

Według nas wartość ta jest niedoszacowana, ponieważ obecnie na użytkowanym odcinku trasy S8 (Most Grota), przejeżdża około 180 000 pojazdów.


Jedynymi instalacjami odprowadzającymi spaliny z tunelu w tak dużej ilości, będą kominy o wysokości 15 m na wjeździe i wyjeździe z tunelu, na węźle wschodnim i węźle zachodnim (Tzw. Wyrzutnie spalin)

 

 

Odległość wyrzutni spalin (15-metrowych kominów) do najbliższych budynków, będzie wynosić około 150 mb, tak więc można śmiało powiedzieć, że na Ursynowie, zostaną wybudowane POTĘŻNE RURY WYDECHOWE w bezpośredniej bliskości domów mieszkalnych.

W piśmie otrzymanym w 2013 na wniosek Przewodniczącego Rady Dzielnicy-Lecha Królikowskiego (NU), GDDKiA poinformowała, że co prawda decyzja środowiskowa nie narzuca konieczności instalacji filtrujących zanieczyszczenia z tunelu, to mimo wszystko filtry ZOSTANĄ zainstalowane.

 

 

Na prośbę Radnej Katarzyny Niemyjskiej o udostępnienie wniosków z analiz wydajności wyrzutni spalin i zastosowanych technologii, aby powietrze na Ursynowie utrzymać na minimum tym samym poziomie, skierowanych do GDDKiA oraz ASTALDI. GDDKiA udzieliła nam odpowiedzi

 

 

Niestety, w świetle informacji, jaką otrzymała nasza Radna Katarzyna Niemyjska, na swoją interpelację w sprawie technologii zastosowanych filtrów, wyliczeń i założeń, wcześniejsze deklaracje okazały się nieprawdziwe.


Robert Kempa (PO) - Burmistrz Ursynowa, jednoznacznie odpowiedział, że filtry na etapie budowy tunelu NIE BĘDĄ INSTALOWANE.

 

Przewiduje się, że po wykonaniu inwestycji, zostaną wykonane badania porealizacyjne i na podstawie wyników, zostanie podjęta decyzja o montażu filtrów.

 


Dla mieszkańców Ursynowa oznacza to sytuację bardzo groźną, bo jak widać z przedstawionej wyżej historii, działania podejmowane na podstawie złożonych wcześniej deklaracji, idą w zupełnie innym kierunku.

 

Obawiamy się, że filtry nie zostaną nigdy zainstalowane, a TONY TOKSYCZNYCH SUBSTANCJI GAZOWYCH I STAŁYCH, będą wdychane przez nas, nasze dzieci i wnuki.

 

Ponadto na ostatnim spotkaniu w dniu 16 marca 2017 w Natolińskim Ośrodku Kultury (NOK), zaproszone osoby odpowiadające na pytania mieszkańców poinformowały, że wyrzutnie powietrza z tunelu - zgodnie z raportem oddziaływania na środowisko, nie wpłyną negatywnie na jakość powietrza na Ursynowie, a tym samym nie będzie konieczności zainstalowania filtrów.

 

Dodatkowo na spotkaniu tym, dowiedzieliśmy się, że w okolicy tunelu nie będzie zbudowana ŻADNA stacja ciągłego pomiaru jakości powietrza.

 

Jest to dla nas tym bardziej niezrozumiałe, że walka ze smogiem, z którym mieliśmy do czynienia ostatniej zimy, ewidentnie wskazuje jak wielką potrzebą jest informowanie mieszkańców o jakości powietrza jakim oddychają.

Po wybudowaniu takiej bomby ekologicznej w środku naszej dzielnicy, w której mieszka około 200 000 ludzi, konieczność ta zostanie spotęgowana wielokrotnie,

W zaistniałej sytuacji, jako Stowarzyszenie Nasz Ursynów prowadzimy kampanię informacyjną odnośnie budowy POW, utrudnień na drogach ale również w kwestii informowania i zwalcznia niekorzystnych efektów budowy w trakcie jej trwania, ale również w czasie użytkowania tunelu.

Petycję złożymy w Państwa imieniu na ręce:

 

Prezydenta Polski

Prezesa Rady Ministrów

Prezydenta m.st. Warszawy

Ministra Środowiska

Wojewody Mazowieckiego

Dyrektora Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ)
Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ),
Wykonawcy budowy (Astaldi),

Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad (GDDKiA),
Burmistrza Dzielnicy Ursynów

 

 

Jeżeli macie Państwo jakieś pomysły, w jaki sposób możemy jeszcze zadziałać w tej sprawie (media, organizacje ekologiczne, itp...) to zapraszamy do wspólnej pracy i wspomagania naszych działań w kwestii jakości powietrza na Ursynowie i innych.

 

Zapraszamy do zapisania się do naszego Newslettera oraz polubienia naszej strony na Facebooku. Będziemy na biężąco informować o postępach i efektach naszej pracy.

 

 

 

 

Kontakt


 

Jesteśmy Inicjatywą Mieszkańców. Nie Jesteśmy Partią Polityczną!

 

Nie jesteśmy czerwoni, czarni czy zieloni. Jesteśmy grupą ludzi, którzy mieszkają i żyją na Naszym Ursynowie od lat. Każdy z nas ma swoje poglądy na rzeczywistość. Jednak łączy nas to, że lokalnie najważniejszy jest dla nas Ursynów. Nasz dom. Nasze miasto. 

 

Wśród nas są zarówno autentyczni liderzy ursynowskiej wspólnoty: radni, spółdzielcy, dziennikarze, ludzie kultury i sportu, przedsiębiorcy, społecznicy ale także zwykli ludzie. Młodzi i starsi, bogatsi i biedniejsi, partyjni i bezpartyjni.

 

Jednym słowem chcemy chronić (stąd tarcza w naszym logo) Ursynowian przed upolitycznieniem samorządu, niekompetencją niektórych urzędników czy oddaniem władzy ludziom, którzy nawet nie mieszkają w naszej dzielnicy. Po prostu nasi sąsiedzi Ursynowianie. 

 

Masz ciekawe pomysły na rozwiązania problemów Ursynowa?

 

Masz ciekawe pomysły na realizację projektów, które uatrakcyjnią naszą dzielnicę?

 

Dostrzegasz problem wymagający interwencji?

 

Chciałbyś dołączyć do stowarzyszenia Nasz Ursynów?

 

Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego lub bezpośrednio do nas

 

e-mail: kontakt@NaszUrsynow.org

 

Stowarzyszenie Nasz Ursynów

Al. KEN 48 lok. 48

02-797 Warszawa

NIP: 9512301560

REGON: 142203931

KRS: 0000104660

tel: +48 22 213 90 69

 

Statut Stowarzyszenia Nasz Ursynów (pobierz tutaj)